Maja ajalugu

53-153-Toila Oru loss

Toila Oru loss 1936

Valgevillat teavad ja mäletavad kohalikud inimesed Toila Oru pargi Valge Majana, mille ajalugu ulatub eelmisesse sajandivahetusse. Koertemaja e. Valge maja Oru pargis kuulus algselt Oru lossi hoonestuse koosseisu.

Maja ehitati aastatel 1897-1899, kui rajati Oru lossi ja parki. Täpset ehitusaastat ei oska öelda. Maja ehitati lossi rajamise ajal koerte majaks. Jelissejevid kasvatasid jahikoeri ja nende jaoks see maja ehitatigi. Räägitakse, et majas oli ruumi 30 koerale ja nende jaoks oli eraldi viis teenijat.

Esimese Eesti Vabariigi, ehk presidendi residentsi ajal, oli see politseijaoskond, sõja ajal oli seal sakslaste politseijaoskond ning peale sõda kasutas hoonet okupatsioonivõimude piirivalve. Maja ongi saanud nime (Valge maja) sellest, et seal asus Nõukogude piirivalve.

Hiljem on maja olnud kasutuses kui Toila haigla, nakkushaigla, lastehaigla, tuberkuloosi sanatoorium, Kohtla-Järve linnavalitsuse suvila, kunstitöökoda ja korter, metskonna haldushoone, lühikest aega on alumisel korrusel tegutsenud ka väike kohvik.

Tänasel päeval on hoone alumisel korrusel Corrigo taastusravi ja Toila Perearstikeskuse ruumid, nii et mingid liinid jätkuvad tänaselgi päeval. Loodame saada majast ka erinevate aegade pilte. Meil oleks rõõm neid teiega jagada.

Kokkuvõtte Valgevilla ajaloost saatis meile Lea Rand, kes on Toila raamatukogu juhataja. Tema kirjutatud on ka blogi, millele olid tekstis viited.