Toilast

Toila on armas alevik Soome lahe kaldal, kus kõige kuulsamad objektid on Oru park ja lossiplats ning loomulikult Toila Spa. Nii ongi tänapäeval Toila armastatud paik nädalalõppude ja puhkuste veetmiseks.

Peamised atraktsioonid lisaks ülalnimetatutele on suurepärane loodus, matkarajad, meri, sadam, laululava.

Oru park ja loss rajati aastatel 1897-1901. Kaunis Pühajõe ürgorus asuva Oru pargi ja suurejoonelise lossi rajas Grigori Jelissejev-Venemaa 19. Saj. jõukamaid kaubandusmagnaate. Kokku osteti 144 ha maad, millest 90-le rajati park. Tänasel päeval peidab park endas peale aastaringse silmailu ka mitmeid põnevaid kohti, nagu Hõbeallikas, Nõiapaviljon, Grott ja Karuväravad.

Tsaaririigi kokkuvarisemise järel ostsid 1935.a kolm eesti töösturit lossi ning kinkisid president Pätsile suveresidendiks. Loss hävis II maailmasõjas täielikult.

1921- 1930 elas Toilas Peterburis 1887. a. sündinud luuletaja Igor Severjanin. Tema luulest peegeldub sügav armastus Eesti ja Toila vastu. Severjanin suri 1941 ja on maetud Tallinna Aleksander Nevski kalmistule. 2015. a. kevadel sai Toila kenad pingid, mille seljatugedelt saab kokku lugeda Severjanini luuletuse “Toila”.

Pildid: 1 ja 2 Lea Rand, teised Terje Rattur.

Ajalugu aitavad meenutada Jelissejevi kivina tuntud 26,5 m ümbermõõduga rändrahn ning Severjaninile pühendatud luulekilomeeter.

Täna saad hästi viidastatud ja hooldatud pargis ringi jalutada, näha erinevaid puu ja põõsaliike, hõbeallika koobast ning nautida vaadet merele ja päikeseloojangut pääsupesas. Toila Oru park ja seal asuv loss on armastatud paik, kus jalutada ja erinevaid vabaõhuüritusi nautida.

Toila lähistel asub Jõhvi linn, Saka vaatetorn ja matkarada, Ontika kaljusein ja Vaivara matkarada. Osoonirikas õhk on andnud Toilale osoonikuurorti nime.

Kõik pildid: Lea Rand